Kdo je Zarja Tavčar?

  • Slide title

    Write your caption here
    Button
  • Slide title

    Write your caption here
    Button
  • Slide title

    Write your caption here
    Button
  • Slide title

    Write your caption here
    Button
  • Slide title

    Write your caption here
    Button

Zarja Tavčar je judoistka, ki je na Olimpijskem festivalu evropske mladine (OFEM) v Gyoru leta 2017 osvojila bronasto medaljo. OFEM je bil zanjo prvi večpanožni športni dogodek. Osvojeno odličje uvršča med svoje največje uspehe v karieri, tekmovanje pa se ji je za vedno vtisnilo v spomin predvsem zaradi prisotnosti drugih športnikov.  


Zaradi zdravstvenih težav je morala zgodaj zaključiti tekmovalno pot, si pa želi ostati v športu, še posebno v judu. Tako v klubu že pomaga pri delu z otroci in bo kariero nadaljevala kot trenerka.  



V letu 2025 je postala mlada ambasadorka Evropskega olimpijskega komiteja; v sklopu programa European Young Olympic Ambassadors (EYOA)  je tako Slovenijo že predstavljala na zimskem OFEM-u v gruzijskem Bakurianiju, naša predstavnica pa bo tudi na poletnem festivalu, ki bo potekal v Skopju.  


Na OFEM-u Zarja kot del ekipe mladih ambasadorjev skrbi za pripravo izobraževalnih vsebin, namenjenih sodelujočim športnikom.  


Kdo so ostali ambasadorji?

Zakaj si se odločila postati mlada ambasadorka Evropskega olimpijskega komiteja?  


Šport imam rada in svoje izkušnje želim predajati naslednjim generacijam, zato sem se z veseljem odzvala na povabilo Olimpijskega komiteja Slovenije in kandidirala za mesto mlade ambasadorke.  Judo nas skozi treninge in kariero veliko uči tudi o vrednotah in glavno delo ambasadorke je ravno predajanje olimpijskih vrednot: spoštovanje, prijateljstvo in odličnost. 

Kakšna je tvoja vloga mlade ambasadorke na OFEMu?   


Sem del skupine, ki se osredotoča na izobraževanje v športu. Mladi ambasadorji v FUN Zoni pripravimo številne aktivnosti za mlade športnice in športnike, ki sodelujejo na festivalu.  Aktivnosti so povezane s širjenjem olimpijskih vrednot – prijateljstvo, odličnost, spoštovanje, ki jim jih poskušamo približati na zabaven in poučen način. Tako smo, na primer, v Bakurianiju v moji ekipi pripravili kviz in delavnico, v kateri so športniki spoznavali različne plati športa, organizirali smo tudi dva kulturna večera, kjer smo predstavili različne kulture, plese, predmete, sladkarije itd. Namen vseh aktivnosti je, da se mladim športnikom znanje predaja na zabaven način.  

Kakšno je tvoje sporočilo mladim športnikom?


Predvsem to, da ni vse v zmagi, saj lahko zmaga ponavadi samo eden. Pomembno je, da mladi športniki gledajo široko in ne pozabijo na prijateljstvo in na samo izkušnjo, od katere lahko pri teh letih odnesejo več, kot od rezultata. Če bodo imeli dolgo športno kariero, bo ta rezultat le drobtinica, izkušnje in prijateljstva pa lahko ostanejo za celo življenje.